החיפאית

"הקבוצה החיפאית מגשימה בעשור האחרונות חזון – קבוצה של יוצרי תיאטרון שמתגוררת ויוצרת בעיר חיפה תיאטרון מאתגר ועכשווי. המשימה שלי כבמאי החדש של החיפאית היא להמשיך לפתח את הקשר היצירתי בין התיאטרון והעיר חיפה ולהפיץ בשורה אמנותית, תרבותית וקהילתית לשאלה – איך תיאטרון? ובעיקר – איך תיאטרון בחיפה? ולנסח אפשרויות חדשות.
החיפאית מחפשת דרכים להפגיש בין האמנויות השונות במבנה התיאטרון (הפיזי והארגוני) - מתוך אמונה שההיתקלויות הללו יולידו את המעניין, ההרפתקני, המסקרן, המרחיב – וגם את היפה. לכן חברי הקבוצה מגיעים מרקעים אמנותיים מגוונים והחיפאית תזמין יוצרים מתחומים שונים ל'שהות אמן' על מנת לשקוד על פיתוח חומרים חדשים יחד עם חברי החיפאית.
החיפאית תבקש לייצר תיאטרון שהוא נקודת מפגש ואירוח נעימה אבל גם מעמתת ומאתגרת. כזו שמזמינה להרהור ביחד ולחוד על מה שחשבנו שהוא מובן מאליו ולהמשיך את המסורת של תיאטרון חיפה כתיאטרון עירוני, יוצר שינוי שמחפש את המקום בו תיאטרון איכותי ומקצועי לוקח חלק בחיי התושבים בעיר."

// איתי דורון, במאי הקבוצה "החיפאית" 2020

 

 

פרויקטים:

 

 

• 'שוטטות' – סיור אוזניות בתיאטרון הסגור ובסביבת התיאטרון.
התיאטראות ברחבי העולם נותרו ריקים מזה חודשים; אך מסדרונות התיאטרון עדיין מהדהדים את רגעי הרגש, הצחוק, הבכי, מחיאות הכפיים ואת החיבור בין צופה לשחקן.
מגיפת הקורונה מאפשרת לנו לשוטט ברחבי התיאטרון הריק. בתוך אזור הדמדומים שבין מציאות ובדיון. ולהפוך את מבנה התיאטרון לנוף משתנה שלפעמים הוא דימוי ולפעמים הדבר עצמו. פעולת השוטטות היא הליכה באפס מעשה וללא תכלית – והיא נחשבת לפעולה לא חוקית על פי חוק העונשין הישראלי. השוטטות מאפשרת התבוננות בתדר שונה של המציאות. כשמשהים את המיידי; את השם לדבר; את הקטלוגים -  אפשר להבחין בדברים כפי שהם, וגם כפי שהם יכולים היו להיות. התיאטרון הוא מקום של פוטנציאל. לכן הוא הנוף המושלם לשוטט בו.
נרכיב אוזניות ונצא לשוטטות בעקבות אפרים ויוספה ובעקבות בריאת העולם המיוחדת והמרחיבה של יואל הופמן בספריו.
"מוזר שדווקא במקום שהשחקן אמור לעטות דמות שהיא לא ממש הוא; כל החדרים מלאים במראות. כמו תזכורת מתמדת לזה שהוא -הוא.
ופה כבר אמרנו, הוא זה אפרים."

 

• 'שעת הזהב' - תכנית אירוח LATE NIGHT לקשישים:
באמצעים תיאטרליים וטלוויזיונים, נותנים את הבמה לאנשים עצמם. כמו מועצת החכמים אנו פונים לדור הותיק של עירנו להקשיב לחכמה שלהם, לסיפורים, לפחדים ולתקוות. הכל בהומור, בקריצה ובפשטות.  

תאריך יציאה: 3.8

 

 

ילדי השמש - בעקבות מקסים גורקי.
במחזה ילדי השמש (1905) גורקי מתאר חבורה של צעירים אינטלקטואלים שמנסים לצקת משמעות לחיים שלהם ושוכחים את העולם שבחוץ – עולם מלא בפערים חברתיים ותרבותיים שמשתוללת בו מגיפת כולירה קשה ואנשים מתים.

הם באחוזה המתפוררת שלהם פונים למדע, אמנות ואהבה רק כדי להבין מאוחר מדי שכל הרעיונות והאידאות שלהם לא ממש מסתדרים עם המציאות הקשה שבחוץ. ההצגה היא אלתור מתמשך על המחזה של גורקי - שילוב של העולם הבדיוני שגורקי מציע יחד עם העולם שמחוץ לתיאטרון.


ריקוד בין הביוגרפי לבדיוני- על המתח שבין הכאן ועכשיו לאז ושם - מה קורה שהעולם והאולם מתערבבים?


 

 

החיפאית 2010-2020 >>

דניאל אדוורדסון
מאיה אומאיה קיש
אמיר גורפינקל
איתי דורון
אבימור מאמא
ענבר קובי
ארנון רוזנטל
תיאטרון חיפה
שלום, איך נוכל לעזור לך?