תיקי דיין

תיקי דיין (הגדל)

תיקי דיין נולדה בישראל לשמעון וציונה דיין, משפחה ממוצא סורי. בנעוריה הייתה דיין זמרת רוק בלהקת הקצב "העכבישים". היא שירתה בצה"ל בלהקת גייסות השריון, יחד עם אבי טולדנו, וזכורה במיוחד כמי שביצעה את השירים "מי שחלם" ו"מכתב מהקייטנה", שכתב חנוך לוין על פי האופרה "מחול השעות".

 

בתיאטרון

 

אחת ההצגות הראשונות בהשתתפותה הייתה בשנת 1970 במחזה האנטי מלחמתי של חנוך לוין "מלכת אמבטיה", שם ביצעה שירים פוליטיים כמו "אבל המלכות היא שלמה" ו"רגעים יפים". המחזה עורר סערה במדינה עקב תכניו הפציפיסטיים וירד במהירות בלחץ הקהל. לאחר מכן השתתפה בתוכניות בידור בטלוויזיה כמו "לול" של חבורת לול, שם היא זכורה בביצוע השיר "חמוץ חמוץ", פארודיה על השיר "מתוק מתוק". היא ביצעה מערכונים ושירים בתוכנית "שלכם לשעה קלה" שיצאו גם באלבום, העלתה שני מופעים כזמרת, והוציאה אלבום עם גרסאות מתורגמות לשירי גילברט אוסליבן. בין שיריה שהתפרסמו בשנות השבעים ניתן למנות את "איך זה שכוכב" ו"כלבלב הו בידי בם בם" שקדמו לביצועו של מתי כספי, "בשעות הריקות" ושירי הילדים "שלום כיתה א'" ו"מי ראה את באני" שביצעה במסגרת פסטיבל שירי ילדים.

בשנת 1973 הצטרפה דיין לסגל השחקנים של התיאטרון הקאמרי ומאז עשתה תפקידים רבים בעיקר ב"קאמרי", בהם בלה ב"אורזי מזוודות", מאשה ב"השחף", "שירלי ולנטיין", נטשה ב"שלוש אחיות", "הג'יגולו מקונגו","מלאכת החיים" ורות שחש ב"יעקובי ולידנטל". כמו כן שיחקה ב"מיטות משונות", "הזוג המוזר", "המים זוכרים", ובמחזמר "עלובי החיים", אלונה ב"השיבה", רוזלינד ב"כטוב בעיניכם", קתרין ב"אילוף הסוררת", אדריאנה ב"קומדיה של טעויות", שרלוט ב"מה עושים עם ג'ני?", לואיז "בפרק ב'", המספרת ב"יוסף וכתונת הפסים", אולוון ב"סיבוב מסוכן", סוזאנה ב"מיטות משונות", גברת לאבט ב"סוויני טוד", ג'סי האם ב"לילה טוב אמא", סאשה ב"דבש פרא", גברת טנארדייה ב"עלובי החיים", טואנט ב"החולה המדומה", פולינה ב"השחף", באני ב"בית העלים הכחולים", האם ב"ענבי זעם", לונה ב"מבקר המדינה", דומינה ב"דבר מצחיק קרה", איטה ב"עיר הנפט", לינדה ב"מותו של סוכן", וברטה ב"בואינג בואינג". בשנת 2009 שיחקה בקאמרי את ציונה מחלקת התה ב"שמו הולך לפניו". ב-2011 שיחקה בהצגה 'מכולת' בתיאטרון הקאמרי בתפקיד הראשי עליו זכתה בפרס התיאטרון הישראלי. בשנת 2013 בתפקיד הראשי ב"אמא קוראז'" מאת ברטולט ברכט, גם כן על במת התיאטרון הקאמרי. בשנת 2014 מגלמת את קסנדרה במחזהו של כריסטופר דוראנג "וניה, סוניה, מאשה ושפיץ" בקופרודוקציה של תיאטרון חיפה והתיאטרון הקאמרי.

 

בטלוויזיה ובקולנוע

 

 ב-1971 שיחקה לצד טוביה צפיר, טליה שפירא, יוסי פולק, מתי כספי, עליזה רוזן וגבי אלדור בסדרת הטלוויזיה "לא הכל עובר" שכתבו דן בן אמוץ, עמוס קינן, דידי מנוסי ואלי שרייבר. ב-1977 גילמה את רוזה שארדנה, התפקיד הראשי בסרטו של ג'ורג' עובדיה "בדרנית בחצות". הגישה את פינת הלשון לצד ספי ריבלין בתוכנית "זהו זה". תיקי דיין ומאיר סוויסה ב"קרובים קרובים" בשנות ה-80 של המאה ה-20 ב-1981 גילמה את הכלה לצד דורי בן זאב וספי ריבלין בסדרת הטלוויזיה "הדוברמן החברמן" שכתבה לאה לופנפלד-וינקלר וביים יוסי הלחמי. ב-1982 גילמה את מזל בסדרת הטלוויזיה "מישל עזרא ספרא ובניו" שכתב וביים נסים דיין על-פי ספרו של אמנון שמוש; וגילמה את ברוריה בסרטו של יקי יושע "כביש ללא מוצא". בין השנים 1983 - 1986 גילמה את תיקי לצד יהורם גאון, אילן דר, חנה מרון, לאורה ריבלין ומולי שגב בסדרת הטלוויזיה "קרובים קרובים". ב-1988 נמתחה במסגרת הסרט "עבודה בעיניים" שכתב וביים יגאל שילון. ב-1998 שיחקה לצד דרור קרן ולאורה ריבלין בסדרת הטלוויזיה "ארץ קטנה איש גדול" שכתבו מאיה הפנר, אברהם הפנר ויואב כ"ץ וביים אברהם הפנר. ב-2001 גילמה את ויקטוריה לצד לירית בלבן בסרט הטלוויזיה "שחקנית ספסל" שכתב טל מיכאל (שגם ביים) ויואב חזקיה. ב-2003 גילמה את סימה וקנין בסרטו של דרור שאול "סימה וקנין מכשפה". ב-2004 גילמה את עליזה בסרטו של שמואל חיימוביץ' "סיפור קיץ". ב-2005 גילמה את אמא של לאה (קרן מור) בסרט הסטודנטים "ליבינג רום" שביימה טלי שלום עזר. בשנת 2006 השתתפה בסדרת הילדים "רחוב שמש 22" ב"ערוץ הופ!", וכן בסדרת הטלוויזיה "אמא'לה" בערוץ 2, לצד אורנה בנאי ומיה דגן. ב-2007 גילמה את הרבנית בסרטו של אבי נשר "הסודות", וגילמה את עצמה ב"ארץ נהדרת". ב-2008 שיחקה את טרויה, אימו של פאפאדיזי (מנשה נוי) בסדרה "פאפאדיזי" ב-yes. בין השנים 2011 - 2012 השתתפת דיין בגרסה הישראלית לסדרה בנות הזהב לצד רבקה מיכאלי, מיקי קם וחנה לסלאו. באותה שנה הצטלמה לסרטו של רשף לוי "לצוד פילים" לצד שושיק שני, ששון גבאי ופטריק סטיוארט. כמו כן הצטלמה לתוכנית "דיוקן" ובה שלושה אמנים מפורסמים ציירו את דיוקנה של דיין, כל אחד על פי ראות עיניו. תוכנית זו זכתה להדים רבים ומחמאות רבות, ומשודרת מידי פעם בשידורים חוזרים בערוץ הראשון.

לשחקנים נוספים

תיאטרון חיפה
שלום, איך נוכל לעזור לך?