יוסף בר יוסף

יוסף בר יוסף (הגדל)

מחזאי. נולד בירושלים בשנת 1933. דור שישי בארץ מצד אביו. בשנת 1954 התפרסם קובץ הסיפורים הראשון שלו שפתיים מלוחות, וב-1963 הועלה מחזהו הראשון טורא, ומאז, במשך ארבעים שנה כתב רק מחזות, וארבעה עשר מהם הוצגו בכל התיאטרונים הרפרטואריים בישראל. רבים ממחזותיו מוצגים בהצלחה רבה גם מחוץ לישראל, בעיקר ברוסיה, וכן באוקראינה, לטביה, פולין, צ'כיה, ברזיל, סקוטלנד, הודו. בשנים האחרונות חזר לכתיבת פרוזה ושלושה רומנים שלו לא בבית הזה, למי איכפת מחלומות ותמרה התקבלו בהערכה ובהתלהבות.

המחזה אנשים קשים הועלה לראשונה בשנת 1973 בתיאטרון חיפה, פעמיים נוספות בתיאטרון הבימה ובימים אלו המחזה מועלה בהפקה חדשה בתיאטרון חיפה בבימויו של משה נאור. מאז 1992 מוצג המחזה ברציפות במוסקבה (בתיאטרון "סוברמניק") בפטרבורג ("בתיאטרון הקומדיה" ע"ש אקימוב ו"בתיאטרון סאטירה") וכן בתיאטרונים מרכזיים אחרים ברחבי רוסיה ובריה"מ לשעבר, והוא זיכה את מבצעיו בפרסים ראשונים על משחק ובימוי. הוא גם הוצג בערוצי הטלוויזיה של רוסיה, צ'כיה ולטביה, במקביל לו מוצגים גם הפרדס, זהב, זה הים הגדול, וקופר.

 

הספר אנשים קשים מחזות 2010-1963 ובו כל מחזותיו יצא לאור בשנת 2012 בהוצאת "דביר, זמורה-כנרת-ביתן" יחד עם אוני' בן גוריון.

 

ב -1974 הוענק לו פרס הנשיא שזר למחזאות, וב – 2003 הוענק לו פרס ישראל.

ליוצרים נוספים

תיאטרון חיפה
שלום, איך נוכל לעזור לך?