על מי ועל מה

צילום: אלון שפרנסקי (הגדל)
מאת: איאד אקטאר

תרגום ובימוי:  משה נאור 

תפאורה:  כנרת קיש 

תלבושות:  דליה פן הלר 

תאורה:  חני ורדי ,  אלי אשכנזי 

מלחין:  אלברטו שוורץ 

ע. במאי: סופיה נולר

יעוץ: עבד נאטור
שחקנים:
איציק כהן/גיל פרנק, אלמה דישי, מיכאל מושונוב/גיא גורביץ, יסמין עיון
דרמה קומית מרירה-מתוקה, מלאת חום ואהבת אדם מאת המחזאי, זוכה פרס הפוליצר, איאד אקטאר.

באטלנטה של ימינו, אפזל, אב למשפחת מהגרים מפקיסטן, הגשים את גרסתו לחלום האמריקאי והקים את חברת המוניות המצליחה בעיר. על אף ההצלחה, מאז פטירתה של אשתו האהובה, הוא אינו מוצא מנוח לנפשו. אפזל דואג לשתי בנותיו בכל מאודו וכל כולו טרוד בשאלה: האם יצליח להשיא את בתו הבכורה, זרינה? אהבתו העמוקה אליה, לצד ערכי המשפחה והמסורת בהם הוא דוגל, מביאים את אפזל לחיפוש עיקש אחר חתן ראוי. בדרכים שונות ומשונות הוא מאתר בעבור בתו הבכורה וללא ידיעתה, מועמד אידיאלי והתרגשותו גדולה.

החתן הפוטנציאלי דווקא מוצא חן בעיניה, אך לזרינה אופי עצמאי וסוער. המסורת הדתית והשמרנית בה גדלה, ובמיוחד מקומה המוגבל של האישה בתוכה, מציתים בה את יצר המרד. בנוסף לכך, זרינה ניחנה בכישרון ספרותי יוצא דופן ובשאיפות אמנותיות גדולות אותן היא רוצה להגשים. כתיבת הרומן אותו היא משלימה, שמציע נקודת מבט נשית ופמיניסטית על כתבי הקודש, מקים נגדה קהילה שלמה, מטלטל את משפחתה ומעמיד בסכנה את כל אהבותיה. האם האהבה תצליח לשרוד?

 

 

לצפייה בתכניית ההצגה לחצו כאן >>

בר ניווט לשוניות
ברחבי ארץהביקורת משבחתמדיה
 • תאריך

  יישוב

  אולם

  3-4.9.18

  באר שבע

  תיאטרון באר שבע

  10.11.18

  יפו

  אניס

  21.11.18

  תל אביב

  דוהל

  24.11.18

  כפר יונה

  מתנ"ס כפר יונה

  28-29.11.18

  נתניה

  היכל התרבות

  1.12.18

  נתניה

  היכל התרבות

  3.12.18

  חולון

  תיאטרון חולון

  13-15.12.18

  קרית מוצקין

  תיאטרון מוצקין

  18-19.12.18

  עפולה

  היכל התרבות

  23.12.18

  אילת

  תיאטראות אילת

  3-5.1.19

  נס ציונה

  היכל התרבות

  17.1.19

  כרמיאל

  היכל התרבות

  23.1.19

  מ.א. אשכול

  אולם אשכול

  18.2.19

  בת ים

  היכל התרבות

  13.3.19

  יגור

  יד למגינים 

  26.3.19

  כנרת

  אולם בן ציון

  1-4.4.19

  אשקלון

  היכל התרבות

  11-13.4.19

  מודיעין

  היכל התרבות

  19-20.5.19

  רחובות

  בית העם

  30.5.19

  קדימה

  מתנ"ס קדימה

  13-19.6.19

  רעננה

  יד לבנים

  עבור אל הלשונית הבאה
 • "משה נאור תרגם את המחזה וביים את ההצגה בהבנה מלאה של הרגישויות של כל אחת מהדמויות... רביעיית שחקנים מצוינת... מעלתה הגדולה של ההצגה היא בישירות של הביטוי ובאוניברסליות של הקונפליקטים המיוצגים בה. קל להזדהות עם כל דמות, וגם אם המחזאי נמנע משיפוטיות חדה הוא מצליח לתאר מצב קלאסי של מהלכים בין דוריים בתוך מסגרות של דת, משפחה ויחסים אישיים... ההנאה מובטחת."

  צבי גורן, הבמה

   

  "הצגה רגישה שמצליחה לעטוף בעיה רצינית בכמות בלתי נדלית של חיוכים וצחוק... כהן מעביר את הדמות בצורה מושלמת... מושונוב הוא ליהוק מצוין, יסמין עיון פותחת היטב את דרכה בתיאטרון הרפרטוארי עם תפקיד ראשון... תפאורה מושלמת של כנרת קיש ותלבושות מוקפדות של דליה פן הלר... הצגה מלאת חן והומור"

  דוד רוזנטל, וואלה

   

  "איציק כהן מצחיק ונוגע ללב...אלמה דישי המקסימה קורצה מחומרים של כוכבת וכיף לראות אותה על הבמה... כובשת... הצגה שיוצאת מהלב ונכנסת ללב"

  ירמי עמיר, רשת ב'

   

  "בימוי רגיש... מחזה חכם וביצוע מצוין... דמותו של איליי בגילומו הנפלא ממש של מיכאל מושונוב נוצרי-אמריקאי-לבן רגיש, עדין וטוב לב שמצא באסלאם את התשובות שחסרות היו לו בחיים... דמות שמשתקף בה הערך הגדול בדרמה הקומית השגרתית לכאורה הזאת. הוא אינו נצמד לסיסמאות ואל האוטומט, אלא רואה את המציאות כמו שהיא הלכה למעשה: בגוונים, ופועל יוצא מכך הן דמויות עגולות ופגיעות אחת-אחת... זרינה, בגילומה הבוטח של אלמה דישי... איציק כהן, שמביא לדמות האב איכויות דרמטיות וקומיות בלתי נגמרות וכובש את הבמה בכל רגע שהוא עליה... הוא (אקטאר) ביקורתי כלפי האסלאם אבל גם מכבד, ועוטף אותה בצלופן, ואת המחזה שלו בהומור ובחום משפחתי ואנושי, בתקווה שאז אנשים מוכנים יהיו גם להקשיב. מחזה אפקטיבי שזוכה לבימוי ולתצוגת משחק משובחים."

  רון שוורץ, גלובס

   

  "הצגה מצוינת עם מינון נכון של הומור ודרמה, מפגש מרתק בין המסורת לחיים המודרניים, בין אמונה לבין משפחה... נאור ביים את ההצגה בתבונה וברגישות, החל ממלאכת הליהוק המדויקת ועד לתמונת הסיום המרגשת"

  מאיה נחום שחל, כלכליסט

   

   

  עבור אל הלשונית הבאה
תיאטרון חיפה
שלום, איך נוכל לעזור לך?