קרקס של יהודים

קרקס של יהודים (הגדל)
מאת ובבימוי:  רוני ברודצקי 

מאת:  דניאל כהן לוי 

תפאורה:  רות מילר 

תאורה:  חני ורדי ,  יאיר ורדי 

תלבושות:  אבישג גולדמן 

מלחין ועורך מוסיקלי:  רן בגנו 

תנועה:  טל קון 

ע. במאית: ליאור סבג
שחקנים:
לירית בלבן, יואב בר לב, שרון דנון, יעל לבנטל/קרן צור, סיגלית פוקס, ולדי פסחוביץ', אייל רוזלס, רון ריכטר
 

 
אבישג גולדמן מועמדת לפרס עיצוב התלבושות בטקס פרס התיאטרון 2017

 


 

 

בלב ברוקלין ניו יורק, בירת העולם החופשי, מתקיים מיקרו קוסמוס של יהודים, בעלי פאות, לובשי שחורים ומגבעות, ממש כמו אבותיהם מה"שטעטעל" באירופה. זר המתבונן בהם מהצד טועה לחשוב שהם חלק מקרקס, ולא סתם קרקס - קרקס של יהודים.
 
רוחמה מחפשת לעצמה שיער חדש כדי לחזור ולהרגיש יפה. גיטה דווקא רוצה להסיר את השיער הצומח על סנטרה, ומי יודע, אולי גם למצוא אהבה. בונה רוצה לשלם סוף סוף את החשבונות, אבל בעלה, בטלן ירא שמיים, מעדיף את בית הכנסת על החשמל שבביתם. כולם נאבקים להשתרש בסביבתם, מבלי לאבד את זהותם.
 
המחזה מציג פסיפס אנושי קומי-דרמטי, מצחיק, אפלולי, מבריק ושובר-לב כאחד, החושף את הקונפליקט התמידי שבין עקירה ושורשים ומאיר את הפנים השונות של משמעות הקיום היהודי בעולם המאה העשרים ואחת, ואת הדילמות השונות של יהודים דתיים נוכח אתגרים שמציבים בפניהם החיים המודרניים.
 
 

 

 

* * *


על ההשראה למחזה:
בשנת 1999 ראה אור הספר "גלגול בפארק אווניו" מאת הסופר האמריקאי ממוצא יהודי, נתן אנגלנדר. הספר, אסופת סיפורים קצרים שרבים מהם מתרחשים בתוך עולמה של הקהילה היהודית האורתודוקסית ומאירים פנים שונות של משמעות הקיום היהודי בעולם, זיכה את המחבר במלגת גוגנהיים ובמעמד של כוכב עולה בשמי הספרות. ארבעה סיפורים מתוך הספר נכללו באנתולוגיות השנתיות תחת הכותרת: "הסיפורים הקצרים האמריקאיים הטובים ביותר". בשנת 2000 זכה אנגלנדר בפרס PEN/Malamud המוענק על מצוינות באמנות כתיבת הסיפור הקצר ובפרס האקדמיה האמריקנית לאמנויות. הספר היה לרב מכר בינלאומי ותורגם לאחת עשרה לשונות
 
אנגלנדר נולד בשנת 1970 גדל בניו יורק, בשטעטעל יהודי מוקף בקניונים והתגורר מספר שנים בירושלים. מאז ראשית דרכו הוכתר כאחד מנסיכי תור הזהב החדש של הספרות היהודית-אמריקאית ונבחר על ידי מגזין "הניו יורקר" כאחד מ-20 הסופרים הצעירים הטובים בארצות הברית.

 

 

לצפייה בתכניית ההצגה לחצו כאן >>
 

בר ניווט לשוניות
יוצרים ושחקניםברחבי ארץהביקורת משבחתמדיה
 •  

   

  עבור אל הלשונית הבאה
 • תאריך

  יישוב

  אולם

  11.10.18

  קדימה

  מתנ"ס קדימה

  4.11.18

  כפר שמריהו

  מרכז וייל

  11.12.18

  צפת

  היכל התרבות

  4.2.19

  גלבוע

  בית ציזלינג

  13-16.3.19

  אור עקיבא

  היכל התרבות

  עבור אל הלשונית הבאה
 • "ביצועים מלאי חן, מצחיקים אך גם אנושיים... הצגה מהנה ונוגעת ללב המספקת מבט אירוני ומכמיר לב על האנשים הפשוטים החיים בעולם הסמוך לעולמנו, אך מתנהל על פי קודים אחרים לגמרי."

  ידיעות אחרונות

   

  "המחזה מבוים בצורה מבריקה... משחק מעולה... מומלץ ביותר: הצגה משובבת נפש, שבה צחוק ועצב שזורים יחדיו."
  מוטק'ה

  "הצגה נהדרת, מצחיקה, מרירה ואוהבת אדם.המעבדות (רוני ברודקצי ודניאל כהן לוי) ארגו יחד את הסיפורים לכדי עולם שלם, חי, פועם ואמין... שחקנים מצוינים ויוצרים דמויות מאופיינות ומצחיקות מאוד המצליחות לרתום אותנו בעדם גם ברגעי השפל שלהן... עבודת עיצוב מוצלחת... תפאורה מתוחכמת... נהנתי מכל רגע."
  אסף קוגלר, מקור ראשון

  עבור אל הלשונית הבאה
תיאטרון חיפה
שלום, איך נוכל לעזור לך?