בית ספר לנשים

בית ספר לנשים (הגדל)
שנה:
2012

"אם אינך רוצה שיבגדו בך, אל תינשא. זהו האמצעי הטוב ביותר" מולייר כתב את הקומדיה שלו בשנת 1662 בה נשא לאשה את ארמנד בז'ר, שחקנית שהיתה צעירה ממנו ב-20 שנה.

 

"בית ספר לנשים" הוא אחד ממספר מחזות כמו "הענוגות הנלעגות", "בית ספר לבעלים" ו"נשים חכמות", שמולייר כתב בנושא מעמדה של האשה בצרפת של זמנו.המחזה מספר את סיפורו של ארנולף, בורגני עשיר, המשוכנע כי כל הנשים מצמיחות לבעליהן קרניים. לכן הוא קונה מאיכרה ענייה את אנייס, בתה בת הארבע.

 

הוא מגדל אותה כשהיא כלואה ומבודדת לחלוטין, במטרה שכשתגיע לפירקה, תהייה לו לרעייה נאמנה ללא עוררין, צייתנית וכנועה, שיודעת לתפור, להתפלל ולאהוב את בעלה. ארנולף מקווה להנציח את בורותה, את תמימותה ואת נאמנותה ולשמור אותה לעצמו, אך לאהבה חיים משלה... בהיעדרו של ארנולף מביתו, פוגשת אנייס התמימה את הוראס הצעיר ומתאהבת בו. העלילה מסתבכת כאשר הוראס נעזר בארנולף, ידידו של אביו, אורונט, מבלי להעלות על הדעת שארנולף הוא הכולא את אהובת ליבו ומונע מהזוג הצעיר לממש את אהבתו. כמו בכל מחזותיו של מולייר, גם ב"בית ספר לנשים" קל לזהות את החיצים ששלח במוסכמות החברתיות והמוסריות, בקשרים וביחסים בין נשים לבין גברים.

 

באמצעות הקומדיה המושחזת שלו מצליח מולייר להציג בפני הצופים את המציאות כהווייתה, לחנך ולהשכיל את הציבור מבלי לפגום בהנאתו.

 

בשיתוף תיאטרון הקאמרי

 

* בהצגה זו שיחקה השחקנית האגדית רוזינה קמבוס ז''ל שהלכה לעולמה ב-4.12.2012. יהי זכרה ברוך.

 


בר ניווט לשוניות
יוצרים ושחקניםברחבי ארץהביקורת משבחת
 • קומדיה מאת: מולייר 

  תרגום: אלי ביז'אווי

  בימוי: אודי בן משה

  במאית משנה: אנה בניאל

  תפאורה: לילי בן נחשון

  תלבושות: עפרה קונפינו

  מוסיקה: יוסף ברנדשוילי

  משתתפים: רמי ברוך, יעל טל, יפתח אופיר, אודי רוטשילד,אלי גורנשטיין, עזרא דגן, אסתי קוסוביצקי/ טרייסי אברמוביץ', אלברט אילוז ,ערן שראל, רובי מוסקוביץ 

   

  עבור אל הלשונית הבאה
 •  

   

  עבור אל הלשונית הבאה
 • ''רמי ברוך הנפלא, מגיש ביצוע ממש וירטואוזי בתפקיד ראשי...הצגה מבריקה, מתוחכמת...''

  ידיעות אחרונות

   

  "התרגום המחורז האלגנטי של אלי ביז'אווי הוא מצוין מכל בחינה...רמי ברוך מגלם את ארנולף בהומור קולי- תנועתי- פיוטי- קיומי משכר ממש. מעמיק את מעמדו כאחד השחקנים הישראלים הגדולים של דורו...יעל טל היא אנייס מדוייקת, מצחיקה ושלמה...יפתח אופיר מבריק... אנסמבל גברי מרשים הכולל את אלי גורנשטיין, אלברט אילוז וערן שראל... בית ספר לנשים קומדיה במיטבה.''

  עכבר העיר

   

  ''רמי ברוך, יעל טל ויפתח אופיר חוגגים את הקומדיה של מולייר...הצגה מהנה לימי הקיץ''

  הבמה

   

  "... לרוזינה קמבוס בתפקיד המשרתת יש מעט טקסט, אבל כל רגע על הבמה בתפקיד משני מפגין באיזו כוכבת גדולה מדובר ... רמי ברוך ... סוחט מהקהל צחוקים גם בזכות הטקסט וגם בעבודה הגופנית והקולית, שבה הוא משקיע רבות......" 

  הארץ

  עבור אל הלשונית הבאה
תיאטרון חיפה
שלום, איך נוכל לעזור לך?